Aneta Łukaszewicz

Mezzosopran

Solistka Polskiej Opery Królewskiej. Absolwentka warszawskiej Akademii Muzycznej, stypendystka Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Dyplom z wyróżnieniem zdobyła w klasie prof. Jerzego Artysza (2004). Działalność koncertową rozpoczęła już w czasie studiów biorąc udział w wykonaniach dzieł oratoryjnych J.S. Bacha, G.F. Haendla, A. Vivaldiego, G.B. Pergolesiego, W.A. Mozarta, G. Rossiniego, S. Moniuszki, K. Szymanowskiego, czy G. Mahlera. Występowała u boku znakomitych artystów takich jak Michael Chance i Emma Kirkby. Współpracowała z orkiestrami: Opery i Filharmonii Podlaskiej, Filharmonii Koszalińskiej, Świętokrzyskiej, Dolnośląskiej, Orkiestrą Kameralną Polskiego Radia Amadeus pod dyrekcją A. Duczmal, Polską Orkiestrą Radiową, orkiestrą Sinfonia Varsovia, Concerto Avenna, Concerto Polacco, Sinfonia Viva, z zespołami Prima Vista i I Solisti di Varsavia, Koncertową Orkiestrą Wojska Polskiego a także z Filharmonią im. R. Traugutta. Występuje również w repertuarze kameralnym i pieśniarskim. Gościła na wielu festiwalach m. in. Letnim Festiwalu Kompozytorów Polskich i Festiwalu Pieśni Europejskiej w Warszawie, Dolnośląskim Fesiwalu Muzycznym, Międzynarodowym Festiwalu Odkrywamy Paderewskiego we Lwowie a także na polskiej edycji międzynarodowego festiwalu La Folle Journee/Szalone Dni Muzyki oraz festiwalu Warszawska Jesień.

W swoim dorobku posiada nagrania płytowe. W 2001 roku uczestniczyła w nagraniu monograficznym dzieł Stanisława Moryto wykonując Rapsod na mezzosopran i orkiestrę. W marcu 2005 roku wzięła udział w koncercie i nagraniu Petite Messe Solennele G. Rossiniego u boku Janusza Olejniczaka. Rok 2006 zaowocował nagraniem Staub und Schatten sind wir… Miłosza Bembinowa. W roku 2007 nagrała płytę z twórczością mszalną S.Moryty, a w 2008 roku ukazała się jej pierwsza płyta solowa, na której znalazły się cztery cykle pieśni S. Moryto (nominacja do nagrody Fryderyki). W 2011 roku brała udział w nagraniu płyty kolędowej w nowych aranżacjach Tomasza Radziwonowicza wraz z zespołem Sinfonia Viva wydanej przez Polskie Radio.

W repertuarze operowym debiutowała na scenie kameralnej Teatru Wielkiego - Opery Narodowej w Warszawie partią Filipiewny w Eugeniuszu Onieginie P Czajkowskiego - studenckim przedstawieniu macierzystej uczelni (2001). W latach 2004 - 2017 była solistką Warszawskiej Opery Kameralnej. Występowała z tym zespołem w teatrach w Szwajcarii, Hiszpanii i Japonii. Artystkę można było także oglądać w Teatrze Wielkim – Operze Narodowej, gdzie brała udział w realizacji Katii Kabanowej L.Janaćka w reżyserii Dawida Aldena, pod kierownictwem Tomasa Hanusa. Na jej repertuar składają się partie w operach od początku baroku po dzieła najnowsze. W 2015r. roku brała udział w prapremierze opery Leszka Możdżera Kant jako Pani Kant. W 2016r. wzięła udział w polskim prawykonaniu opery La Malentendu F. Panisello. Gościła również w Operze Lwowskiej, gdzie w 2015 roku wystąpiła z recitalem pieśni I. J. Paderewskiego. W czerwcu 2016r. wraz z Krzesimirem Dębskim i Orkiestrą Filharmonii Lwowskiej pod batutą Wolodymyra Syvokhipa w specjalnym koncercie pod patronatem Marszałka Senatu RP W hołdzie Paderewskiemu.  W swoim repertuarze posiada również wiele dzieł prezentujących bogaty dorobek europejskiej liryki wokalnej.

A. Łukaszewicz,G.F. Haendel, Serse HWV 40, aria Serse: Crude furie degli orridi abissi

Recenzje:

Bezapelacyjną kreację, także aktorską, stworzyła Aneta Łukaszewicz w roli Cześnikowej. Dobrała ruch, krok, gest, oka rzut, dźwięk i od pierwszej chwili była nią: żwawą stryjenką z Paprzyc.
M. Komorowska, Czarny dwór, 18.01.2019, www.teatralny.pl,

Przygotowane partie operowe: