Monika Ledzion-Porczyńska

Mezzosopran

Monika Ledzion-Porczyńska od najmłodszych lat kształciła się muzycznie (skrzypce). W dziedzinie śpiewu solowego zdobyła dyplom Akademii Muzycznej Fryderyka Chopina w Warszawie w klasie prof. Haliny Słonickiej. Swój warsztat wokalny doskonaliła m.in. pod okiem Rusko Ruskova i Stefanii Toczyskiej.

Dysponując głosem o rozległych możliwościach wykonawczych i interpretacyjnych współpracowała ze wszystkimi najważniejszymi teatrami operowymi w Polsce: Teatr Wielki – Opera Narodowa, Warszawa Opera Kameralna, Polska Opera Królewska, Opera Krakowska, Opera Nova w Bydgoszczy, Teatr Wielki w Poznaniu, Teatr Wielki w Łodzi, Opera Bałtycka, Teatr Muzyczny „Roma”.

Współpracowała dzięki temu z wybitnymi dyrygentami: Kazimierzem Kordem, Marcello Mottadelli, Fabio Biondim, Tadeuszem Kozłowskim, Andrzejem Straszyńskim, Tadeuszem Strugałą, Grzegorzem Nowakiem, Łukaszem Borowiczem, Marcinem Nałęcz-Niesiołowskim, Bassemem Akikim, Jerzym Maksymiukiem, Gabrielem Chmurą oraz reżyserami: Ryszardem Perytem, Laco Adamikiem, Mariuszem Trelińskim, Grzegorzem Jarzyną, Achimem Freyerem, Robertem Wilsonem i Markiem Weissem.

Poza repertuarem operowym doskonale odnajduje się  w dziełach oratoryjno-kantatowych i liryce wokalnej, które z powodzeniem wykonywała w: Filharmonii Narodowej, Filharmonii Poznańskiej im. T. Szeligowskiego, Filharmonii Bałtyckiej im. F. Chopina, Filharmonii Krakowskiej im. K. Szymanowskiego, Filharmonii Pomorskiej im. I. J. Paderewskiego, Filharmonii Podkarpackiej im. A. Malawskiego oraz w ramach festiwali: Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Współczesnej „Warszawska Jesień” i Festiwalu Muzyki Polskiej.

Do szczególnych osiągnięć Moniki Ledzion- Porczyńskiej należy zaliczyć nagrania dwóch płyt z muzyką Stanisława Moniuszki: Halka (włoska wersja językowa przygotowana pod batutą Fabio Biondiego z orkiestrą Europa Galante) i Straszny Dwór (dyrygent Grzegorz Nowak, Orkiestra XVIII wieku) wydanych przez Narodowy Instytut Fryderyka Chopina. W czerwcu 2019 roku wystąpiła także u boku Aleksandry Kurzak i Roberto Alagna, wykonując koncertową wersję opery Madame Butterfly na Placu Defilad w Warszawie.

Przygotowane partie operowe:

W.A. Mozart, Czarodziejski flet, KV 620: Trzecia Dama, Trzeci Chłopiec

W.A. Mozart, Cosi fan tutte, KV 588: Dorabella

W.A. Mozart, Betulia Liberata, KV 118: Carmi

W.A. Mozart, Łaskawość Tytusa, KV 621: Sesto

S. Moniuszko, Straszny dwór: Jadwiga

S. Moniuszko, Halka: Zofia

A. Rubinstein, Moses: Asnath the slave (prapremiera, 2017)

Ch. Gounod, Faust: Siebel

P. Czajkowski, Eugeniusz Oniegin op. 24: Olga

P. Czajkowski, Dama Pikowa op. 68: Polina

G. Bizet, Carmen: partia tytułowa (kreowana we wszystkich najważniejszych teatrach operowych w Polsce)

J. Offenbach, Orfeusz w piekle: Opinia publiczna

G. Verdi, Dzień panowania: Giulietta Kelbar

G. Verdi, Rigoletto: Maddalena

G. Verdi, Aida: Amneris

G. Verdi, Don Carlos: Eboli

G. Puccini, Madame Butterfly: Suzuki

I.J. Paderewski, Manru: Aza

R. Wagner, Tannhäuser: Venus

U. Giordano, Andrea Chénier: Bersi

L. Janáček, Jenůfa: Karolka

L. Janáček, Zapiski tego, który zniknął: partia solowa

L. Humperdinck, Jaś i Małgosia: Gertruda

Z. Krauze, Iwona, księżniczka Burgunda: Iza (prapremiera, 2006)

Repertuar oratoryjno-kantatowy:

G.P. Pergolesi, Stabat Mater

W.A. Mozart, Msza koronacyjna C-dur, KV 317

W.A. Mozart, Requiem d-moll, KV 626

L. van Beethoven, IX symfonia d-moll op. 125

G. Rossini, Stabat Mater

G. Verdi, Requiem

K. Penderecki, Polskie Requiem

oraz liryka wokalna: J. Brahms, R. Strauss, F. Schubert, R. Schumann, G. Mahler, P. Czajkowski, S. Rachmaninow, S. Moniuszko i F. Chopin.