Piotr Kędziora

Baryton

W 2006 roku ukończył studia na Wydziale Wokalno-Aktorskim w Akademii Muzycznej im. Fryderyka Chopina w Warszawie.

Na scenie zadebiutował w 2005 roku w roli dyrektora więzienia w studenckiej realizacji Zemsty nietoperza J. Straussa. W 2007 roku rozpoczął współpracę z Warszawską Operą Kameralną, z którą związany był do 2017 roku.Potem rozpoczął współpracę z Polską Operą Królewską, która trwa do dziś. Poza tym występował na scenach Opery na Zamku w Szczecinie oraz licznych, prestiżowych festiwali, m.in. w ramach Festiwalu Adama Didura.

Współpracował z dyrygentami takimi jak Tadeusz Karolak, Marco Vitale, Kai Bumann, Artur Backiel, Ruben Silva, Dawid Runtz, Albert Koch, Jacek Urbaniak, czy Przemysław Fiugajski oraz z reżyserami: Jitką Stokalską, Maciejem Prusem, Ryszardem Perytem, Jarosławe Kilianem.

Występuje również w repertuarze oratoryjno-kantatowym i pieśniarskim. Wielokrotnie prezentował wybrane kantaty J.S. Bacha, twórczość mszalną W.A. Mozarta i inne. Nie stroni również od repertuaru operetkowego. Występuje na wielu warszawskich scenach lokalnych, jak i w prestiżowych lokalizacjach tj. Muzeum Narodowe w Warszawie, Łazienki Królewskie, Pałac Szustra. Swój bogaty repertuar obejmujący dzieła od muzyki dawnej po wiek XX prezentuje także poza miastem stołecznym, m.in. w Koszalinie, Szczecinie, Szczawnicy czy Sanoku.

Piotr Kędziora w roli Taddea, G. Rossini Włoszka w Algierze, Warszawska Opera Kameralna

Piotr Kędziora w arii Macbetha Perfidi! All'anglo contro me v'unite!, G. Verdi Macbeth, Muzeum Narodowe w Warszawie. Przy fortepianie: Paweł Sommer.

Piotr Kędziora w roli Herolda, B.Britten The Burning Fiery Furnace, Warszawska Opera Kameralna

Recenzje:

Piotr Kędziora jako Jan popisywał się silnym i efektownym głosem. Szczególnie spodobała mi się w jego wykonaniu aria "Na żadnej u mnie wygodzie nie zbywa".
/P.Kencki, www.teatrologia.info, "Nędza uszczęśliwiona"/

W roli asystenta czarodzieja wystąpił Piotr Kędziora. W jego postaci pojawiły się u Mozarta zalążki bassa buffo. Znakomity solista bawił się rolą (...). Artysta stał się bohaterem tej inscenizacji.
/www.e-teatr.pl, "Dziecięca ogrodowa śpiewogra Mozarta ozdobą Łazienek Królewskich"/

Przygotowane partie operowe:

W.A. Mozart, Le Nozze di Figaro KV 492 , Bartolo

W.A. Mozart, Bastien und Bastienne KV 50Colas

G. Paisiello, Il Barbiere di Siviglia, Svegliato i Notariusz

M. Kamieński, Nędza uszczęśliwiona, Jan

G. Donizetti, L'elisir d'amore,  Belcore

G. Rossini, Włoszka w Algierze,  Taddeo

G. Rossini  Kopciuszek , Don Maginfico

G. Rossini, Il Barbiere di Siviglia, Fiorello/ Notariusz

St. Moniuszko Straszny dwór, Maciej

St. Moniuszko, Widma, Widmo